Realizowana regularnie od 2005 roku identyfikacja , analiza i ocena ryzyka pozwala na systematyczną ocenę zmian ryzyka oraz adekwatności stosowanych mechanizmów i procedur kontrolnych.
Od 4 lat wśród zadań o wysokim priorytecie audytu niezmiennie pojawiają się zagadnienia dotyczące obsługi EFS. Wynika to przede wszystkim z dużej złożoności procedur związanych z wdrażaniem projektów oraz faktu, że są to projekty realizowane przez podmioty z otoczenia WUP. W procesie realizacji zadań związanych z audytem wewnętrznym i systemem zarządzania ryzykiem corocznie opracowywany jest plan audytu, który po zatwierdzeniu go przez kierownika jednostki jest upowszechniany wśród pracowników Urzędu. Dotychczas opracowanych zostało 4 plany audytu wewnętrznego. Corocznie Audytor Wewnętrzny sporządza Sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego. W styczniu 2005 r. została zatwierdzona przez kierownika jednostki i wdrożona „Książka procedur audytu wewnętrznego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie”. Książka procedur obejmuje takie zagadnienia jak:
Cele, zadania i organizację audytu wewnętrznego w WUP w Olsztynie,
Zarządzanie dokumentacją,
Identyfikowanie, analiza i ocena obszarów ryzyka,
Zasady opracowywania planu audytu oraz metodyka przeprowadzania zadania audytowego,
Sprawozdawczość,
Wykonywanie czynności sprawdzających i czynności doradczych, oraz
Zasady i tryb dokonywania zmian w książce procedur audytu wewnętrznego.
Monitoring i ocena realizowania zadań związanych z audytem wewnętrznym i systemem zarządzania ryzykiem oraz zakresem realizowanych zadań, w tym głównie związanych z wdrażaniem PO KL, miał zasadniczy wpływ na opracowanie nowej koncepcji funkcjonowania Urzędu w tym obszarze. Podjęto prace nad opracowaniem nowej wersji „Książki procedur audytu wewnętrznego w WUP w Olsztynie” tak by część dotycząca identyfikacji, analizy i oceny ryzyka ujmowała te zagadnienia w zakresie niezbędnym dla tego typu dokumentu oraz przygotowywany jest nowy dokument kompleksowo obejmujący zagadnienia systemu zarządzania ryzykiem w WUP w Olsztynie. Dokument, który zostanie wprowadzony wewnętrznym aktem prawnym, ujmujący obszernie zagadnienia systemu zarządzania ryzykiem w WUP w Olsztynie jest w końcowej fazie uzgodnień.
Systematyczna analiza obszarów ryzyka o najwyższym i wysokim jego poziomie miała wpływ na opracowanie i wdrożenie do realizacji wielu wewnętrznych aktów prawnych w formie zarządzeń kierownika jednostki. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
Regulamin Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie z dnia 20 września 2004 r.
Regulamin przeprowadzania naboru na wolne stanowiska urzędnicze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie z dnia 05 września 2005 r.
Regulamin gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie z dnia 18 maja 2006 r.
Regulamin premiowania pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie z dnia 07 lipca 2006 r.
Regulamin dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie z dnia 20 sierpnia 2007 r.
Regulamin organizacyjny Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, stanowiący załącznik do Uchwały Nr 55/328/07/III Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 16 października 2007 r.
Instrukcja obiegi i kontroli dokumentów finansowo-księgowych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie z dnia 30 listopada 2007 r.
Zarządzenie w sprawie zabezpieczenia ciągłości działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie w sytuacji kryzysowej z dnia 20 grudnia 2007 r.
Wiele z tych dokumentów wielokrotnie nowelizowano dostosowując ich zapisy do wymagań sprawnego zarządzania organizacją.
Podnoszenie wiedzy i świadomości pracowników w zakresie zarządzania ryzykiem, a tym samym osiąganie odpowiedniego poziomu ryzyka rezydualnego, jest także możliwe przez zapewnienie kadrze Urzędu udziału w wielu szkoleniach dotyczących tego zagadnienia.
Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.